Data erygowania parafii:
1 października 1989 r.  - bp Władysław Ziółek, Ordynariusz Łódzki.
Historia budowy kościoła i jego architektura.
Po ostatecznym ustaleniu miejsca pod budowę kościoła przy ul. Kilińskiego 228 rozpoczęto prace 2 maja 1994 r. Autorem projektu jest arch. Lech Paperz, konstrukcji inż. Janusz Frey.
Kościół jest trzynawowy, o układzie halowym, na kształcie krzyża,styl nowoczesny. Poświęcony w stanie surowym 13 maja 2000 r. i konsekrowany 13 październiak 2004 r. przez abpa Władysława Ziółka. Przez następne lata remontowany i upiększany. Budynek plebanii (willa pofabrykancka) zaliczony do zabytków należał do manufaktury bawełnianej F. Eisenbraun; od ponad 60 lat gości przedszkole (kiedys przyzakładowe Lenty, dzis prowadzone przez miasto).

Historia Parafii Matki Boskiej Fatimskiej - zob. Kronika Parafialna.